ponedjeljak, 18. srpnja 2011.

Klub liječenih alkoholičara (KLA)

Danas ne možemo niti zamisliti liječenje od ovisnosti o alkoholu bez klubova liječenih alkoholičara. Pokazali su se uspješnima za dugogodišnje apstiniranje budući da se ta ovisnost, kao i druge, nikada ne može potpuno izliječiti, već se može samo "zaliječiti", tj. držati pod kontrolom.

Bolničko liječenje od alkoholizma traje od 4 do 8 tjedana. Sasvim je jasno da se bolest koja je trajala godinama ne može "izliječiti" za to vrijeme. Tako je bolničko liječenje samo prvi korak na tom putu. Svi ostali koraci vezani su uz tjedne sastanke u klubu. Već za vrijeme bolničkog liječenja, pacijenti se upućuju u KLA u mjestu svog stanovanja i dužni su ga posjećivati jednom tjedno. Tako se već na početku svog liječenja upoznaju s načinom njihova rada. U bolnicama postoje terapijske zajednice u kojima se kroz razgovor nastoji doći do uvida u bolest svakog pojedinca individualno, no zbog velikog broja članova to nije moguće realizirati.

Klubovi s druge strane, pružaju mnogo intimniju atmosferu, zbog malog broja članova (do 12 obitelji). U KLA, uz terapeuta, važnu ulogu imaju i višegodišnji apstinenti, čije je iskustvo od izrazite vrijednosti za tek pristigle apstinente. Važno je naglasiti da je u klub pozvan, i preporuča se da dolazi, bar jedan član obitelji zajedno s apstinentom (bračni partner), kako bi se i on educirao o bolesti alkoholizma, te tako bio bolja podrška liječenoj osobi.
U klubovima vlada prijateljska atmosfera u kojoj si članovi međusobno pružaju podršku u apstiniranju. Osim o problematici alkoholizma, razgovara se i o mnogim drugim životno - važnim područjima. Kroz klub, članovi rade na sebi, upoznaju sami sebe, kristaliziraju svoje stavove o mnogim bitnim stvarima u svojem životu, te i na taj način profitiraju jer se često ponovno uspostavljaju kvalitetni obiteljski odnosi koji su bili narušeni zbog prisutnosti alkoholizma u obitelji. Nerijetko se članovi kluba druže i izvan tjednog sastanka u klubu te tako nastaju brojna prijateljstva. Nova prijateljstva su dragocjena članovima kluba, jer su se nakon liječenja morali odreći mnogih lažnih prijatelja s kojima nisu imali ništa zajedničko osim pijenja. Preporuča se dolaženje na klub najmanje pet godina, a najbolje bi bilo da se s tim ne prekida.

Za proces liječenja, apstinentima je važna podrška njihove obitelji. Stoga je potrebno uključivanje članova obitelji u sastanke KLA. Pri tom se ponajviše misli na bračne partnere budući da su se njihovi odnosi i uloge bitno poremetile zbog postojećeg alkoholizma, te je bračni partner - ovisnik, gotovo ostao bez svih nekadašnjih uloga, jer se na njega nije moglo računati i jer je kod njega dominirala uloga alkoholičara. U procesu liječenja, potrebna je ponovna podjela uloga u kojoj će ravnopravno sudjelovati i liječeni bračni drug. Zato je važno da to prihvati drugi bračni drug i ustupi mu neke svoje prisilno preuzete uloge od bračnog druga – ovisnika ( npr. uloge i majke i oca u jedne osobe). Na odnosu s djecom također je važno raditi, jer su djeca mnogo propatila zbog alkoholizma u roditelja. Lakše je razumjeti ponašanje roditelja - ovisnika u vrijeme pijenja, ako djeca nauče i shvate da on nije namjerno pio, nego je pio zato što je postao ovisan, tj. bolestan i svoju bolest nije mogao kontrolirati bez stručne pomoći.

Nema komentara:

Objavi komentar